Kanada Öğrenciler için Eğitim Vizesi

Öğrenim İzni (Öğrenci Vizesi ) - Evrak Listesi
Bu evrak listesi online ya da Vize Başvuru Merkezi aracılığıyla yapabileceğiniz başvurunuzu hazırlamanız esnasında size yardımcı olacak bilgileri içermektedir.
Başvuru formu ve istenilen evrakların tamamının birlikte ve aynı zamanda teslim edilmesine dikkat ediniz.
Doğruluğundan emin olduğunuz bir elektronik posta adresi temin etmeniz, başvuru sürecinde gecikmeler olmasını engelleyecektir.
Vize başvurunuz; sunduğunuz belgelerdeki bilgiler doğrultusunda değerlendirilmektedir. Ancak, başvurunuzun ek belgeler eşliğinde eksiksiz olarak sunulması vizenizin onaylanacağını garanti etmez.
Sunduğunuz belgelerdeki bilgiler aşağıdaki hususları net olarak göstermelidir:
Kanada'ya yapacağınız ziyaretin sebebini.
Ziyaretiniz süresince masraflarınızı karşılayabilecek finansal yeterliliğinizin olduğunu.
>
Size verilmesi öngörülen vizenin süre bitiminde ülkenize geri dönmenizi gerektirecek bağlarınızın olduğuna dair kanıt.
İngilizce ya da Fransızca olmayan belgelerin yeminli tercüman tarafından onaylı ve tercümeli suretlerinin sunulması zorunludur .
Not: Yalan beyanda bulunulması veya sahte evrak sunulması durumunda başvuru otomatik olarak reddedilecektir. Bu durum sonucunda kanuni işlem başlatılma olasılığı da bulunmaktadır.
Başvurunuzla birlikte sunulması önerilen belgeler
Kanada'daki Belirlenmiş Öğrenim Kurumundan aldığınız Kabul Mektubu (Üniversite, Kolej, Okul vb.); kabul edildiğiniz programın adını, başlangıç tarihini, programın süresini ve kayıt için belirtilen son tarihi açık bir şekilde belirtmelidir.
Varsa, burs kazandığınıza dair mektup ya da diğer finansal destekler.
Akademik geçmişinize dair belge (transkript, diploma), Lisans, Yüksek Lisans, Doktora dereceleri ve varsa önceden katılmış olduğunuz eğitim programlarına dair belgeler.
<
Uluslararası geçerliliği olan İngilizce (IELT veya TOEFL) ya da Fransızca (DELF veya TEF) dil sınavı belgesi.
Kanada'da eğitim göreceğiniz süre zarfındaki konaklama bilgileri.
Bir sayfada, hedeflerinizi ve öğrenim planınızın geçmiş, şimdiki ve gelecekteki kariyerinizle nasıl örtüştüğünü açıklayınız.
Québec Eyaleti Kabul Belgesi (CAQ): Eğer Québec Eyaleti'nde öğrenim görmeyi planlıyorsanız, Eyaleti Kabul Belgesi (CAQ)'ni eyaletteki yetkili makamlardan temin etmek zorundasınız.
Tüm masraflarınızın karşılanacağına dair sunulması önerilen belgeler:
Son 6 aylık banka dökümü veya banka hesap cüzdan(lar) ınız.
Varlıklarınız ve/veya diğer gelirlerinizi gösteren belgeler (tapu, araç ruhsatı veya kira geliri)
Masraflarınız farklı bir kişi ya da kurum tarafindan karşılanacak ise; bu şahıs ya da kurum ile olan bağınızı anlatan detaylı bir dilekçe (şahıs ya da kurum tarafından yazılmış olmalı) ve sizin Kanada'daki öğreniminiz süresince bu kişi ya da kurumun sizin masraflarınızı karşılayabilecek maddi yeterliliğe sahip olduğunu kanıtlayan belgeler (İşe alım belgesi, banka hesap dökümü, tapu vs)
Şayet sizi davet eden kişi tarafından karşılanacak ise; işe alım belgesi, banka hesap dökümü, ve Kanada Gelirler Müdürlüğü'nden en son verilen Notice of Assessment belgesi, T4 belgesi
Kanada'daki yasal statüsünü gösterir belge (vatandaşlık, daimi oturum sahibi, geçerli vize vs.)
Son 3 yıldır çalışıyor iseniz: Çalışma süresini, hangi pozisyonda çalıştığınızı, maaşınızı belirten, iş yerinizden alacağınız ayrıtılı , yeni tarihli bir yazı ve maaş bordrosu. Serbest çalışan iseniz; gelir, faaliyet belgesi, iş ruhsatı, sözleşmeler vs.
Sabıka kayıdı: Suç kaydınızın olup olmadığını gösteren belge . Ayrıntılı bilgi için linke tıklayınız: http://www.cic.gc.ca/english/information/security/police-cert/ .
Öğrenim süreleri boyunca ailelerinin refakatinde olmayacak olan 18 yaşından küçüklerin:
Yalnız başına seyahet edecekler için , talimatlara bakınız, Guide IMM 5269
Eksiksiz doldurulmuş noter tasdikli muvafakatname formu, IMM 5646
Vukuatlı nüfus kayıt örneği, ebeveynlerin ve Kanada'da sizi davet eden ya da size vasi olacak kişinin kimlik belgelerinin kopyasını temin etmeleri zorunludur.
İran'da ikamet edenler için: VAC aracılığıyla yapılan başvurularda pasaportunuzun kimlik bilgilerinizi içeren sayfa dahil vizeli ve mühürlü sayfaların tamamının fotokopisini sununuz Aslını ne zaman tarafımıza vereceğiniz size ayrıyeten haber verilecektir.İran'da ikamet edenler için ayrıca mesaja bakınız.
Vatandaşı olmadığınız ülkede başvuru yapanlar için halihazırda başvuru yaptığınız ülkedeki ikamet ettiğinizi veya geçerli olan yasal statünüzü gösteren evrak.
Yukarıda istenen belgeler dışında öğrenim planlarınızı destekleyici olduğunu düşündüğünüz ilave belgeri de sunabilirsiniz.