Fransa Kısa Süreli Kalış - AB Pasaportu Sahibi Eşi ve Aile Üyeleri

Bu vize tipi 3 aydan kısa bir süre için Fransa'ya seyahat etmek isteyen AB pasaportu sahibi olan kişinin eşi ve aile üyeleri için geçerlidir.
KISA SÜRELİ SCHENGEN VİZESİ ALMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER LİSTESİ
AVRUPA VATANDAŞI VEYA AEA VATANDAŞI AİLE ÜYELERİ
BİLGİ İÇİN:
"Avrupa Birliği Vatandaşı" Avrupa Birliğinin üye ülkelerinden birinin (Fransa hariç) vatandaşı anlamına gelir "AEA vatandaşı" Avrupa Ekonomik alanı sözleşmesinin tarafı herhangi bir başka ülke (İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç) veya İsviçre Konfederasyonu vatandaşı anlamına gelir. "aile bireyi": Eşi, 21 yaşından küçük veya bakımından sorumlu olunan çocuklar,
Bakımından sorumlu olunan ebeveynler,
Eşin bakımından sorumlu olduğu ebeveynleri ve çocukları.
Bu vize ücretsizdir. Servis ücreti olarak 26 € (bu ücret vize reddedilse de iade edilmez).
TALEP EDİLEN BELGELER:
Dikkatlice ve tamamı doldurulmuş, tarih yazılmış ve imzalanmış Schengen formu. Schengen formun 3. sayfasında ; biri 37 nolu kutucukta, diğeri de sayfanın sonunda olmak üzere 2 imza bulunmalıdır.
Pasaportun aslı.
Varsa, pasaporttaki vizeli ve mühürlü tüm sayfaların fotokopisi
Kimlik fotokopisi
Standartlara uygun (yüz görünür), yeni çekilmiş, beyaz fonlu iki (2) vesikalık fotoğraf
Kişisel belgeler
Avrupa veya AEA vatandaşının vatandaşlığını kanıtlayan belge: resmi kimlik, pasaport, yetkili diplomatik veya konsolosluk temsilciliği onayı
Akrabalık bağını gösteren belge: Fransızca veya İngilizce tercüme edilmiş evlilik belgesi, aile cüzdanı, aile nüfus kayıt örneği
Yetişkin çocuğun veya ebeveynlerin "bakımından sorumlu" olunduğuna dair kanıtlayıcı belge: vatandaşı olunan veya çıkış yapılan ülkenin yetkili makamından alacağı her türlü belge veya üye ülkenin vatandaşı tarafından düzenlenecek yeminli beyan
NOT: Konsolosluk makamı Avrupa Birliği veya Avrupa Ekonomik Alanı vatandaşının iş veya mali durumu ile ilgili belgeler talep edebilir.
DİKKAT
İstenilen belgeler yeni olmalıdır (3 aydan daha yeni)
Belgelerin aslı ve bir adet fotokopisi sunulmalıdır.
Bunların dışında ek belgeler de istenilebilir.
SCHENGEN YÖNETMELİĞİ UYARINCA, İSTENİLEN BİR VEYA DAHA FAZLA EVRAĞIN EKSİK OLMASI DURUMUNDA, VİZENİN REDDEDİLMESİ MÜMKÜNDÜR.
Kısa süreli vize taleplerini işleme süresi:
Türk pasaportu sahipleri veya Türkiye'de oturma izni sahibi yabancılar (aşağıdaki uyruklar hariç) için 72 saat
Türkiye'de oturma iznine sahip olmayan diğer yabancılar için 7 ile 10 gün arası
Aşağıdaki pasaport sahipleri için 15 gün: Afganistan, Cezayir, Suudi Arabistan, Bangladeş, Beyaz Rusya, Myanmar, Burundi, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Kuzey Kore, Mısır, Endonezya, İran, Irak, Ürdün, Lübnan, Libya, Moritanya, Nijerya, Pakistan, Filistin, Filipinler, Mülteciler, Ruanda, Somali, Sudan, Suriye, Vietnam, Yemen, Zimbabwe.
Konsolosluk tarafından talep edilecek görüşmeler nedeniyle, Türk vatandaşları da dahil, herkes için süreler daha uzun olabilir.
Unutmayın, Başkonsolosluk vize talebi ile ilgili karar vermeden önce vize talep edenleri konsolosluk görevlisi ile kişisel görüşmeye çağırabilir. Fransa Başkonsolosluğu, dosya işlerken başka doğrulayıcı belgeleri talep etme hakkını saklı tutar.
Vize talep edenlerin, bu sitede verilen bilgileri dikkatlice okumalarını rica ederiz. Bu bilgiler, dosyanızı olabildiğince doğru hazırlamanıza yardımcı olur, bu da dosyanızın eksik olması veya işlemlerin uzaması riskini ortadan kaldırır.